VPRAŠANJE:

pred dobrim mesecem smo dobili leto dni starega muca iz mačjega zavetišča. Že prvi dan smo opazili, da ima mehko blato, ampak smo se vsi strinjali, da je to menjava okolja in hrane, pa stres, ker je bil res zelo preplašen.
Po enem tednu smo šli k veterinarju zaradi hudih aken in dobil je antibiotik convenia 1 ml (injekcija). Drugi dan smo opazili, da ima hudo drisko, ki je ne more zadrževati. Dobil je brikete ID od Hill’s, saj so bili v abulanti mnenja, da je stranski učinek antibiotika. Blato se je res za malenkost zgostilo, ni pa bilo običajno in je bilo še naprej mehko, zato smo dali blato na analizo, medtem pa je dobival probiotik v pasti Enteromicro. Tekočega blata ni več imel, je pa bilo skozi mehko. Analiza je pokazala, da ima notranjega zajedavca, neka pražival s čudnim imenom. Dobil je antibiotik za en teden, pol tablete na dan, Efloran. Takoj po prvem dnevu je ponovno imel tekočo drisko celo dopoldne, medtem ko bi moral ta antibiotik to ustaviti. Enako je bilo drugi dan.
Drugi dan pa je začela tekoče driskat tudi druga muca, ki dobiva antibiotik preventivno, da se ni nalezla od novega muca. Do antibiotika je imela blato normalo.
Aplikacija antibiotika je zelo mučna, saj se ne pusti in se zelo upira, da ga moramo voziti na aplikacijo v ambulanto, kjer je ista zgodba. Ali ta stres kaj vpliva na prebavo?
Edina razlika/izboljšava, ki smo jo opazili je ta, da nima več napetega trebuščka kot da bi imel v njem eno žogo, nima vetrov in ne teče po vsakem minimalnem obroku v roku petih minut na stranišče.
Muc je drugače zelo živahen, ima pa tudi konstanten apetit in nenehno prosi za hrano.
Zanima me, kaj se dogaja? Zakaj mu nič ne pomaga? V ambulanti nam odsvetujejo kuhana pičančja jetrca in podobne naravne zadeve, da mu vsaj malo ustavi drisko. “Dovolili” so le kuhanega piščanca v lastni omakici.
Vprašali smo v drugi ambulanti in je veterinar dejal, da mu lahko damo po eno tableto medicinskega oglja na dan in lahko jetrca. To naj bo v pomoč dokler dobiva efloran, saj je prav, da naredi kuro do konca.
To se vleče že precej časa in je mučno tako za muca kot za nas in navsezadnje tudi za denarnico. Najlepša hvala za nasvete in odgovore.

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Driska pri mačku lahko nastane zaradi večih vzrokov; paraziti, virusi, bakterije, hrana (alergija), novotvorbe, uvih črevesja, kronično vnetno črevesno obolenje, obolenje trebušne slinavke.. …skratka za ugotavljanje vzroka je potreben sistematičen pristop z izključevanjem,kar je lahko  dolgotrajno.  Lep dan, Metka Šimundić, dvm, spec. za med. psov in mačk

Oznake: ,

PASJE VEDENJE

VPRAŠANJE: Naš kuža je star 4 mesece. Ko gremo na sprehod včasih grize vrvico pri povodcu. Kaj naredim?In kako naj odvadim psa lulat v hiši?Ko gremo na prehod moramo tudi…