Mački

ZDRAVLJENJE MIKROSPORIJE PRI MAČKI

VPRAŠANJE:

Lepo prosim za vaš nasvet glede zdravljenja mikrosporije pri mladem mucku.
Našli smo obnemoglega zapuščenega mucka in se odločili, da ga posvojimo. Imamo 3 majhne otroke. Lokalni veterinar jo je pregledal, razglistil, odstranil bolhe in pozdravil pljučnico z antibiotiki. Mucek je star cca. 3 mesece in ima daljšo dlako. Po enem tednu nam je veterinarka zatrdila, da je mucek popolnoma zdrav in da ga lahko damo v stanovanje. V roku 10 dni od kar smo ga našli je bil 3x pregledan z wood lučko in ni kazal fluoresciranja, je pa imel par mest brez dlake. Veterinar je preventivno izvedel cepljenje proti mikrosporiji s cepivom Biocan M. En teden po cepljenju, se je pri pregledu z wood lučko pojavilo fluoresciranje na mestih brez dlake. 8 dni po prvi dozi, je mucek prejel drugo dozo cepiva Biocan M, prejeli smo tudi mazilo Lamisil , s katerim 2x dnevno mažemo obolela mesta. Kljub cepivu in rednemu mazanju je obolelih fluorescentnih mest vedno več in vedno močneje fluorescirajo. Pregledujemo ga sami, ker smo kupili Wood lučko. Mucka smo osamili v sobo in celo stanovanje dekontaminirali s Ecocid S, vendar nas je strah, da vseh mest nismo dosegli.
Prosim za vaše mnenje glede spodnjih dilem:
– Ali predlagate, da cepimo še 3. dozo cepiva Biocan M?
– Ali predlagate dodatno še sistemsko terapijo z antimikotiki? Ali lahko to v kombinaciji s cepivom mucku preveč škodi?
– Ali predlagate kopanje s posebnimi antimikotičnimi šamponi?
– Ali predlagate, da dolgo dlako pristrižemo?
– Je mazanje z Lamisil 2x dnevno dovolj, ali predlagate kako drugo mazilo ali drugačno frekvenco mazanja? Za vašo pomoč se vam vnaprej najlepše zahvaljujemo!

ODGOVOR:

Cepljenje s cepivom Biocan M (Bioveta) je načeloma potrebno le dvakrat, v razmaku 10 do 21 dni, pri živalih, ki so starejše od 12 tednov. Za učinkovito zaščito ga je nato potrebno ponavljati letno.
Predno se odločite za kakršnokoli sistemsko terapijo z antimikotiki bi bilo pametno mucku odvzeti vzorec dlake in ga poslati na mikrobiološko gojiščno preiskavo kjer definitivno ugotovijo za katero vrsto dermatofita gre (obstajajo namreč različni, ne le Microsporum canis). Odvzem dlake lahko opravi vaš veterinar, je neboleče in neinvazivno, rezultate pa večinoma dobite v kakšnem tednu.
Antimikotični šampon npr. Imaverol lahko dodate v terapijo, a vam ga mora predpisati veterinar, držati se morate tudi veterinarjevih predpisanih navodil glede kopanja z njim.
Dlake nima smisla krajšati, uporaba lamisila dvakrat na dan pa je popolnoma primerna. Za kaj več informacij nas lahko vedno pokličete. Aleksandra Slapšak, dr.vet.med.

PADEC

VPRAŠANJE: Naša mucka Breza je stara približno leto in pol in je pred štirimi dnevi ob 7:30 v lovu na polički pristajajočega goloba padla z drugega nadstropja na beton. Višina…