VPRAŠANJE:

Lep pozdrav.Imel bi vprašanje glede teh prenosljivih bolezni iz mačk na človeka.punca moja se je okužla z mačko med tem ko je čistila pesek -drek,urin, in je vdihnila nekakšen gift.čez 3 dni je imela pod očmi -podočnjake rumene barve in začela čutiti bolečine od nosa navzgor.nadaljevalo se je od ušes po celi glavi.šla je do doktorja slikat glavo -magnetna resonanca niso nšli nič vzeli so tudi kri in so videli nekakšno bakterijo- povišani levkociti.dobila je antibiotike.niso pomagali in se je to začelo širit po vsem telesu.komaj se premika boli jo vse zgublja težo…na internetu sem zasledil nekakšne podobne simptome nekega mačjega virusa.zdravniki ne odkrijejo ničesar kaj bi lahko bilo narobe in se že vlači po zdravnikih 5 mesecev.Prosim vas za strokovno mnenje kja bi se dalo okrog tega narediti ker je že tok na tleh punca glede tega da komaj še zdrži bolećine. tu spodaj je še nekaj kar sem na internetu zasledil če vam bo v pomoč.prosim če bi mi lahko odpisali v čim krajšem času . hvala toni

Bolezen mačje praske ali bartoneloza je daleč najpogostejša zoonoza povezana z mačkami. V ZDA postavijo vsako leto diagnozo bolezni mačje praske okrog 25.000 ljudem. Do te bolezni pride ob ugrizu ali opraskanju okužene mačke. Prenašajo jo lahko tudi bolhe. Bolniki imajo navadno povečane bezgavke, še posebej okrog glave, vratu in zgornjih udov. Prav tako so lahko prisotna vročina, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, utrujenost in zmanjšan apetit. Zdravi odrasli navadno nimajo posledic, lahko pa traja tudi več mesecev, da izginejo znaki bolezni. Pri ljudeh z oslabljenim imunskim odzivom lahko pride do resnih sistemskih zapletov, tudi do smrti.

Nekatere zdrave mačke so redno ali pa intermitentno okužene z bakterijo Bartonello hensalae, ki povzroča bolezen mačje praske. Tudi če poskusimo zdraviti te okužene mačke z antibiotiki, so rezultati zdravljenja slabi, zato trenutno ne svetujejo uporabo antibiotikov pri mačkah. Da zmanjšamo okužbo z bakterijo B. hensalae svetujejo naslednje ukrepe: izogibanje ugrizom in opraskanju mačk (npr. ne dovolimo otrokom, da grobo ravnajo z mačkami), zatiranje bolh in da se naše mačke čim manj gibljejo na prostem. Ker se ta bolezen večinoma prenese z mačjih mladičev, svetujemo, da se ljudje s zmanjšanim imunskim odgovorom izogibajo kontaktu z mačjimi mladiči.

Salmoneloza je še ena pogosta bakterijska bolezen, ki se lahko prenese z mačk na človeka. Simptomi bolezni so driska, vročina in bolečine v trebuhu, ki se pojavijo 1-3 dni po infekciji. Salmoneloza navadno mine spontano. V nekaterih primerih je lahko potrebno zdravljenje, npr. v primeru hude driske ali če infekcija prizadene druge organe. Navadno zbolimo s salmonelozo zaradi uživanja okužene hrane, kot so premalo kuhan piščanec ali okužena jajca. Kljub temu pa lahko mačke, zdrave ali simptomatske, nosijo in prenašajo določene vrste salmonele v svojih iztrebkih. Salmonele so večinoma naseljene v mačkah, ki se hranijo s surovim mesom ali pa divjimi živalmi. Okužbo mačk lahko preprečimo tako, da imamo mačke v stanovanju, ter da jih hranimo s kuhano ali komercialno pripravljeno in zapakirano hrano. Okužbo ljudi lahko preprečimo z nošenjem rokavic in umivanjem rok po čiščenju mačjega stranišča, še posebej v primerih, ko ima mačka drisko.

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Žal mi je za vašo punco in verjamem, da iščete pomoč naokrog. Obe od teh naštetih bolezni bi  zdravniki uspeli diagnosticirati, saj za obe obstajajo testi za to. Žal ne poznam nobene takšne zoonoze, ki bi povzročila takšne hude težave pri ljudeh. Lep dan, Metka Šimundić, dr. vet. med., spec. za med. psov in mačk.

Pozdravljeni!
Razumem vaše težave, a vam težko pomagam s strokovnim nasvetom. Gre za področje humane medicine, dajanje kakršnihkoli nasvetov glede zdravljenja človeka  z moje strani ne bi bilo strokovno.  Kar se tiče Bartoneloze pri mačkah, je možno napraviti serološke teste , vendar tudi pozitivni testi ne pomenijo, da je mačka prenašalec te bolezni. V primeru, da je pri človeku diagnostirana bartoneloza in mačka seropozitivna, je mogoče upravičeno zdravljenje mačke. Seveda pa to ne spremeni nič glede zdravljenja človeka.
Upam, da se bo zdravstveno stanje vaše punce čimprej izboljšalo. LP, Vice Zaninović, dr. vet. med.

KRAJŠANJE KREMPLJEV

VPRAŠANJE: Imamo 6 mesecev staro Koker španjelko in smo ravno ugotavljali vsi v družini, da ji moramo skrajšati krempeljčke, ker so že predolgi. Vendar ne vemo kako se tega lotiti…