VPRAŠANJE:

doma imamo želvo. živi zunaj in ne vemo kako bi jo pripravili na hibernacijo?

ODGOVOR:

Pozdravljeni, glede hibernacije želv je priporočljivo, da se hibernira le zdrave in minimalno 4 leta stare živali. Vprašanje tudi kakšne vrste je vaša želva, saj so razlike glede hibernacije kopenskih in vodnih želv. Nekaterih tropskih vrst sploh ni priporočljivo hibernirati. Želvo se postopoma preneha hraniti in se počasi spušča temperatura, če je v terariju/akvaterariju. Istočasno je treba želvo vsak dan po 15 minut kopati v topli vodi, da se iztrebi in tako izprazni črevesje. Tudi če želva biva zunaj, še ne pomeni, da je zunanje bivališče tudi primerno za prezimovanje. Najbolje je dati želvo v zračno škatlo, ki je varna pred mišmi in podganami, jo napolniti do vrha z nastilom (listje, zemlja,…), kamor se bo želva zakopala. Tako pripravljeno prezimovalno škatlo pa postaviti v miren in hladen prostor s temperaturo od 2-8 stopinj C. Če želva prezimuje 1., je morda pametno skrajšati čas hibernacije na 2-3 mesece, kar pa pomeni, da boste morali poskrbeti za primeren terarij za čas, ko bo temperatura za bivanje zunaj še prenizka. Več o želvah si preberite v priponkah. Srečno in LP! Petra Šinkovec, dr. vet. med.

NAPOTKI ZA PRAVILNO OSKRBO HRCKOV

Oskrba_sladkovodne_zelve

TEŽAVE S KLECANJEM TAČKE

VPRAŠANJE: Pozdravljeni, imamo leto in pol starega kužka, mešanca z border collijem, Je bolj nizke postave,sprednjo levo tačko pa ima pri hoji bolj obrnjeno navzven. Ker ima ogromno energije, se…

MALE PIKICE

VPRAŠANJE: Lep pozdrav, imamo čivavo staro pet mesecev. Od sredine poletja pa vse do zdaj se ji občasno pojavljajo na telesu majhne oranžne pikice. Pojavljajo se predvsem na delih ob…