VPRAŠANJE:
sem lastnica 12 letnega maltežana in pred menoj je velika dilema. Zadnje čase se mu je na zobkih nabralo zelo veliko zobnega kamna, zato nam je veterinar v izogib nadaljnjim težavam, ki utegnejo eskalirati v zvezi s tem, svetoval ultrazvočno čiščenje zobnega kamna, in sicer s pomočjo tkim. inhalacijske narkoze (ali anestezije, ne vem zagotovo). Kuža je bil v zadnjih letih zaradi manjših posegov (npr. čiščenje žleze) že 3x pod narkozo, ima blažjo (respiratorno) aritmijo srčka, sicer pa je glede na ugotovitve veterinarja za svoja leta kar zdrav. Veterinar me je ob tem izrecno opozoril, da se moram seveda zavedati, da vsak, zlasti večkratni in v tej starosti, poseg pod narkozo predstavlja določen riziko. Upoštevaje vse navedeno, in ker smo na psička izredno navezani in mu seveda želimo le najboljše (ter da bi bil še čim več let živahen in ob nas), je odločitev za ali proti posegu zame izredno težka. Posebej zato, ker se veterinar ni podrobneje opredelil glede rizika, se pravi, kako verjetni, pogosti in kakšni so možni zapleti.
Kakšno odločitev mi svetujete, kako bi se vi, upoštevajoč strokovno znanje in izkušnje, odločili, če bi šlo za vašega ljubljenca? Ali je anestezija za čiščenje zob in v izogib napredujoči paradontozi res edina možnost?
Najlepša hvala za vaš odgovor in mnenje, ki mi bo, upam, olajšalo težko odločitev!
ODGOVOR:
Splošna anestezija seveda vedno predstavlja določen rizik, tudi pri mladem in zdravem psu. Kakšen je ta rizik, lahko okvirno določimo s kliničnim pregledom pacienta, krvnimi in urinskimi preiskavami, EKG-jem in po potrebi drugimi postopki. V primeru, da z njimi ne ugotovimo odstopanj od normale, lahko rizik narkoze ocenimo kot sprejemljiv. Prav tako je pomembna izbira anestezijskega protokola. Pri geriatričnih in bolnih pacientih uporabljamo anestetike, sedative in analgetike, ki čimmanj obremenjujejo kardiovaskularni in respiratorni sistem ter med posegom monitoriramo osnovne življenjske funkcije.Inhalacijska anestezija z izo- ali sevofloranom je za take paciente najbolj primerna.
Praktično gledano pri veliki večini rizičnih pacientov ne prihaja do komplikacij oziroma so le-te zelo redke.
Veterinar je dolžan in usposobljen oceniti rizik narkoze in lastniku svetovati ali odsvetovati poseg, končna odločitev pa je seveda na vaši strani.
Za natančnejše informacije me lahko pokličete na kliniko, tel. 012005180.
Lep pozdrav, Vice Zaninović,dr.vet.med.