Psi Splošno Vsi odgovori Zadnja vprašanja

POGOSTO VNETJE MEHURJA PRI PSIČKI

VPRAŠANJE:

7 letna zlata prinasalka,sterilizirana pred prvo gonitvijo,živi v stanovanju,skozi vnetje mehurja ,ki pokaze kri v urinu,zadnje 2 leti se to pojavlja na mesec in pol,delali 2x ultrazvok,vsr b.p.,vzeli sterilen urin dali na gojišča-antibiogram…zdravljenje samo z EROXIL antibiotikom,ker naj bi bil tudi eden od najbolj blagih po mnenju nasih veterinarjev -JANG,NOVO MESTO,prosim za vase mnenje,psički bi rada pomagala,saj jemanje antibiotikov tako pogosto ne pelje nikamor in ima sugurno tudi stranske učinke.LP Mateja

ODGOVOR:

Spoštovani!
Če se okužbe mehurja ponavljajo, poskušamo veterinarji (s kliničnim pregledom, analizo urina, ultrazvočnim pregledom, radiografijo, cistoskopijo, pregledom krvi in drugimi diagnostičnimi metodami) ugotoviti vzrok za njihovo ponavljanje. Ponavljajoče okužbe so lahko reinfekcije (okužbe z drugim povzročiteljem) ali relapsi (okužbe z istim povzročiteljem). Vzrok za relapse so bakterije, ki so skrite pred antibiotiki globoko v tkivu, vzrok za reinfekcije pa različne motnje v obrambnih mehanizmih gostitelja proti okužbam sečil. Te motnje so lahko oslabljena sistemska imunska funkcija (hiperadrenokorticizem, zdravljenje s kortikosteroidi, kemoterapija idr.), zmanjšanje protimikrobnih lastnosti urina (hipoadrenokorticizem, glukozurija, odpoved ledvic  idr.), anatomska predispozicija (vestibulovaginalna stenoza, avulzija/ruptura sečevoda, ektopični sečevodi, inkontinenca neznanega vzroka, pelvični mehur z inkontinenco, uroliti in nefroliti, uretrostoma, novotvorba idr.) in motnje v mikturiciji (parapareza, disinergija detruzorja, prostatične ciste ter urinarna inkontinenca). Če uspemo ugotoviti vzrok za ponavljanje okužb sečil, ga seveda poskusimo odstraniti…v nekaterih primerih pa žal to ni mogoče. Za preventivo okužb sečil predpisujemo probiotike in pripravke iz  brusnic. Ponavljajoče okužbe sečil je potrebno zdraviti z antibiotikom, na katerega so bakterije v urinu občutljive, 6 tednov. Urin analiziramo teden dni po začetku zdravljenja, pred koncem terapije, teden dni po prenehanju in potem 1x mesečno. Našteti pregledi urina so potrebni, saj lahko le tako ugotovimo ali gre za reinfekcijo, relaps ali superinfekcijo (okužbo z novim povzročiteljem med zdravljenjem z antibiotikom). Za dodatne informacije me lahko pokličete, ali pa se naročite na pregled.
Lep pozdrav, Maja Brložnik, dr.vet.med. 

 

KAŠLJANJE

VPRAŠANJE: Koliko časa po odstranitvi tubusa (po operaciji) kuža še lahko kašlja oz. zakaj sploh pride do kašlja? Hvala za odgovor. ODGOVOR: Vzrok za kašljanje po operaciji so vzdraženi receptorji…

ODPOVED ZADNJIH NOG

VPRAŠANJE: Zjutraj, ko bi naj šel pes na sprehod (star je 15-16let), se je sesedel ni mogel hoditi. Začel je bruhati in nenadzorovano urinirati, tako da je bila soba čisto…