VPRAŠANJE:

POZDRAVLJENI, NA VAS SE OBRAČAM ZA MNENJE O STERILIZACIJI PSIČKE . VERJETNO SE ME BOSTE SPOMNILI, KER STE MI ŽE VEČKRAT POMAGALI Z ODGOVORI. IMELA SEM KUŽKA MALTEŽANA MAJA, KI JE BIL VEČINO SVOJIH 8 LET BOLAN IN JE VELIKO PRETRPEL. LETOS JE JUNIJA POGINIL V ENEM TEDNU, ZDRAVLJEN JE BIL RADI ENCEFALITISA. NISEM HOTELA OBDUKCIJE IN SEDAJ LEPO POČIVA DOMA NA SVOJEM VRTU. DRUŽINA MI JE POTEM KUPILA PREKRASNO KUŽIKO SHITZU, RODOVNIŠKO, SLOVENSKIH VZREDITELJEV. NAMENJENA JE BILA TUDI ZA RAZSTAVE. STARA JE 6 MESECEV IN SEDAJ ME ZANIMA VAŠE MNENJE O TEM, STERILIZIRATI PRED PRVO GONITVIJO, ALI PO DRUGI…. NE NAMERAVAM JO PARITI IN IZKLJUČNO ME ZANIMA KAJ JE ZANJO NAJBOLJŠE. ZANIMA ME TUDI SAM POSTOPEK, CENA POSEGA IN OKREVANJE PO MOREBITNEM POSEGU. MISLIM, DA IMAM VELIK STRAH O POSEGU RAVNO IZ TAKO SLABIH IZKUŠENJ Z MOJIM KUŽKOM MAJEM.

ODGOVOR:

Sterilizacija ima pozitivne in negativne strani. Pozitivne so preprečitev nastanka tumorjev na mlečnih žlezah (če se opravi pred prvo gonitvijo), preprečitev nezaželjenih in navideznih brejosti, preprečitev vnetnih precesov na maternici (gnojno vnetje maternice ali pyometra), preprečitev nastanka novotvorb na jajčnikih. Negativne strani so rizik narkoze (pri zdravi psici je z upoabo najnovejših anestezijskih protokolov in monitoringa minimalen) , krvavitve in postoperatvne komplikacije, možnost pojava urinske inkontinence ( statistično se pojavi pri 5-10% steriliziranih psic velikih pasem), debelost zaradi spremenjenega metabolizma (najpogostejši nezaželjeni učinek sterilizacije, ki ga rešujemo z ustreznimi dietami in večjo fizično aktivnostjo).

V praksi je pozitivnih učinkov neprimerno več kot negativnih, zato sterilizacijo stroka v principu priporoča, seveda pa se je o posegu treba odločati individualno pri vsakem pacientu posebej, upoštevajoč starost in  zdravstveno stanje pacienta.
Poseg se opravi v splošni anesteziji, pri mladih psičkah odstranimo  oba jajčnika. Pooperativna nega vključuje kontrolo kirurške rane, preprečitev lizanja, odstranjevanje šivov po 7-10 dneh, dajanje analgetikov po potrebi.
Cena posega je odvisna od teže psice in vrste narkoze. Glede tega pokličite na recepcijo oz. vprašajte veterinarja neposredno pred posegom.
Za dodatna vprašanja me lahko pokličete, poglejte tudi na našo spletno stran v rubriko nasveti.
Lep pozdrav,
Vice Zaninović, dr. vet. med.

Oznake:

TRETJA VEKA IN DRISKA

VPRAŠANJE: Moj muc ima že en teden vidno tretjo veko in drisko. Drugače pa je normalno razigran. Kaj narediti? ODGOVOR: Pozdravljeni! Posvetujte se s svojim veterinarjem glede driske. Kar se…

LUPLJENJE MAČJIH KREMPLJEV

VPRAŠANJE: Lep pozdrav. Pred kratkim sem posvojila odraslega mačkona, sarega približno 5 let. Muc ne kaže nobenih zdravstvenih težav, oči ima bistre, ušeska čista in dlako sijočo, sem pa že…